Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır? Bıttım Sabunu Yapımı

bıttım sabunu 2

Pek çok hastalığa ve sıkıntıya iyi geldiği bilinen Bıttım sabunu ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Siirt, Mardin, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi bölgelerde tamamen doğal ortamlarda üretilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen bu doğal sabun türünün yapım aşamaları ise oldukça zorlu ve zahmetlidir.

Bıttım sabunu; sedef hastalığı, egzama hastalığı, mantar hastalığı, sivilce, saç dökülmesi gibi sıkıntılara iyi gelen menengiç yağından elde edilen doğal bir sabun türüdür.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak mevsim zamanı geldiğinde menengiçler toplanmaya başlanır. Bu toplanma işlemi oldukça zorludur. Bunda ise pek çok etkili faktör vardır. Menengiç ağaçlarınının genellikle dağlık bölgelerde yetişmesi ve her menengiç meyvesinin boyutunun oldukça küçük olmasından dolayı toplanma işlemleri oldukça zorlu bir süreçtir.

Toplanmış olan bu menengiçler 5 ile 7 gün arasında hava durumunun şartlarına göre kurutulmaya bırakılır.

Menengiçlerin kurutulması ile birlikte ardından özel bir işlem ile öğütülme işlemi yapılır. Öğütme işlemi ile birlikte menengiçlerin yağı çıkarılır. Ardından çıkarılan bu yağların içine bir miktar su eklenerek kaynatılmaya başlanır. Bu işlem sırasında menengiç yağı üste çıkarken su altta kalır. Böylece menengiç yağı tüm artıklardan da arındırılmış olur.

Artıklardan arındırılmış olan bu menengiç yağının içine kül suyu çözeltisi eklenir ve 10 ile 12 saat boyunca kaynatma işlemine tabi tutulur. Yapılan bu işlemin ardından doğal sabunlara kalıplara dökülür ve kurutulmaya bırakılır. Ardından da kuruyan sabunlar istenilen boyutlarda kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s