Egzama Tedavisi için 13 Doğal Çözüm

egzama 2

Egzama Nedir?

Egzama tek türü olan bir hastalık değildir. Atopik dermatit, kontakt dermatit, dishidrotik egzema(pomfoliks), el egzaması, nörodermatit egzama, nummular egzama(Diskoid) ve staz dermatiti hastalık türleridir.

Yatıştırıcı, organik bir egzama tedavisi bulmak, bu sinir bozucu rahatsızlıktan muzdarip olan kişilerin yaşamlarını değiştirebilir.
İlk defa küçük yaştaki çocuklarda çıkmıştır. Hastaların yüzde 65’i 1 yaşını doldurmamış bebeklerdi, yüzde 90’lık ilk vakaların ise 5 yaşına gelmeden önce hastalığa yakalandıkları bulgusu ortaya çıkmıştır.

Daha da önemlisi, çocuklarda egzamanın gittikçe yaygınlaşmasıdır. Egzamanın neden olduğu hastalıklar sedef hastalığı, gül hastalığı ve dermatit olabilir, fakat hepsi farklı durumlardır.

Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi’nde ki Pediatri Bölümü tarafından yürütülen bir araştırmada, Kafkas çocuklarının yüzde 39’unun 3 yaşına kadar egzama geçirdiğini tespit ettiler. İlginçtir ki, aynı araştırmada evde bir köpeği olan çocukların egzama hastalığı geçirmeleri önemli ölçüde azalmıştır..

Başlangıçtaki egzama salgınları bebeklerde ve ufak çocuklarda sık görülse de, hastalık herhangi bir zamanda başlayabilir. Egzema başlığına giren cilt problemleri çoğunluğu kroniktir, sadece kontakt dermatit ve el egzamasının alerji veya kimyasallara maruz kalma sebebiyle ortaya çıkan akut bir rahatsızlık olduğunu unutmamak önemlidir.

Birçok kişi için, alevlenme şiddeti kısa vadede azalırken, bazı hastalarda şiddetli artışlar olabilir. Bununla beraber, egzama yaşam süresince tekrarlayabilir. Egzamayı nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek ve alevlenmeye yol açan etkenleri belirlemek, en iyi yoldur.

Rahatsızlığın nedeni ile ilgili net bir yanıt yoktur, tanımlanmış bir tedavi mevcut olmamakla beraber, etkili natürel tedaviler, evde hazırlanan ilaçlar ve egzama için uçucu yağlar kullanılır.

Bunlar, alevlenmeyi önlemek ve alevlenme sırasında rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olurlar. Egzamanın çoğu zaman uyku düzenini bozan, stresli ve sinir bozucu bir durumdur. Belirtileri hafifletmeye yardımcı olması için bir egzama tedavisi bulmak öncelik olmalıdır.

Egzama Risk Faktörleri, Sebepleri ve Belirtileri

Nitekim, egzama ile ilişkili çeşitli sebepler ve risk faktörleri vardır. Ve semptomlar, çok farklı şekiller de ortaya çıkabilir. Tek bir egzama sebebi bulunmamakla beraber, başlamasına ve alevlenmeye yol açan bazı ortak nedenler vardır. Buna ek olarak, çok çeşitli risk faktörleri de tespit edilmiştir.

Egzamanın Risk Faktörleri

 • Saman nezlesine veya astıma olan genetik yatkınlık yada aile de olması.
 • Genç yaş
 • Sıhhat sektöründe çalışmak
 • Kreşe giden çocuklar
 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu
 • Kuru bir iklimde yaşamak
 • Beslenme yetersizliği
 • Ergen obezitesi
 • Gebelik esnasında düşük, D vitamini seviyesi, yeni doğanlarda egzama gelişme riskini artırabilir.

Egzamanın Sebepleri

Şu ana kadar tıp camiası egzamanın nihai bir nedenini bulamamıştır. Bazıları için, beslenme yetersizliği nedeniyle ortaya çıkabilirken, bazıları için ise alerjik yada tahriş edici maddelerden dolayı ortaya çıkabilir.

Egzamanın sebepleri şunlardır:

 • Bağışıklık sistemi bozuklukları
 • Çalışma koşulları
 • Cildi etkileyen gen değişimi
 • Gıdalar, güzellik ürünleri, çamaşır deterjanları veya diğer kimyasal ürünlere karşı alerjiler
 • Kronik stres
 • Isı değişimleri

Egzamanın Emareleri

Birçok insan, semptomların azalması ve yaşlarının büyümesi ile daha azca alevlenme yaşarken bazıları ise yetişkinlikte atopik egzema döküntüleri benzer biçimde belirtileri yaşamaya devam edebilir. Emareler hafif ile ağır yaralar arasında değişebilir ve bir salgından diğerine dönüşebilir.

Egzama belirtiler şunlardır:

 • Sıvı sızdıran kabuk oluşmuş küçük, kabarık çıkıntılar.
 • Çatlamış kalınca, kuru, kabarık cilt
 • Eller, ayaklar, ayak bilekleri, el bilekleri, boyun, üst göğüs, göz kapakları, cilt katlanma yerleri, bebeklerin yüzü ve kafa derisinde kırmızı, kahverengi yada grimsi lekeler kaynaklanır
 • Şişmiş ve çizikler oluşmuş kırılgan cilt
 • Yoğun kaşıntıya neden olan, çoğu zaman uyku düzenini bozan tekrarlayan bir döküntü.
 • Atopik egzama nedeniyle ortaya çıkan döküntüler

Egzama’yı Rahatlamak için 13 Yol

Bu hastalık için bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, alevlenme esnasında rahatlama sağlayabilen ve bazı durumlarda başlamasını engelleyebilecek çeşitli invaziv olmayan egzama tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Bunlara kortikosteroidler dahildir, ancak aşağıdaki evde uygulayabileceğiniz egzama tedavi seçenekleri en iyileri olabilir.

1. Işık Terapisi / Fototerapi

Ulusal Egzama Derneğine göre, fototerapi iltihabı sakinleştirmeye destek sağlar, kaşıntıyı azaltır, D vitaminiüretimini arttırır ve ciltte bakteri ile savaşmaya yardımcı olur. Günde en az 10-15 dakika güneşte kalmak, özellikle bir egzama alevlenmesi sırasında, rahatlama sağlayabilir ve potansiyel olarak iyileşmeyi hızlandırabilir.

2. D vitamini

Güneşlenmenin artmasına ek olarak, Morina balığı karaciğeri yağı, sardalya, somon, yumurta ve çiğ süt gibi zengin D vitamini gıdalarıyla desteklemek, çocuklarda ve gençlerde egzamanın önlenmesine yardımcı olabilir. İdeal olarak, bir alevlenme esnasında gmeşhurk 2.000-5.000 UV alıyorsanız, bunu yüksek kaliteli bir ek ilave ile artırmayı düşünebilirsiniz. Ön araştırma, gebelik sırasında ve çocukluk döneminde düşük D vitamini seviyelerinin egzama gelişme riskini artırabildiğini göstermektedir.

3. Nemlendirin

Kuru ciltte haiz olanlar ve egzama semptomları olanlar, etkilenen alanları günde minimum iki kere nemlendirmelidir. Hindistan cevizi yağı egzama hastaları için mükemmel bir nemlendiricidir. Bu egzama tedavisi antibakteriyel ve anti-fungal, antimikrobiyal özelliklere haiz olup rahatlama sağlar ve iyileşmeyi hızlandırabilir.

4. Zihin ve Vücudunuzu Tedavi Edin

Harvard Tıp Fakültesi’ne göre, egzama da dahil olmak üzere bazı cilt rahatsızlıklarının ruhsal bir sebebi vardır. Buna psikodermatoloji denir. Araştırmacılar, hipnoz, dikkatlilik meditasyonu, ilerleyici kas ilişkisi, odaklanmış solunum, bilişsel davranış terapisi ve konuşma terapisinin bir tek bir alevlenme esnasında rahatlamanın yanı sıra iyileşmeyi hızlandıracağını ve gelecekteki alevlenmeleri önleyebileceğini buldu.

5. Ölü Deniz Tuz Banyoları

Ölü Deniz, şifa verici güçleri ile biliniyor ve araştırmacılar, Ölü Deniz suyundan tuz alıp banyo yapmanın cildi nemlendirdiğini, geliştirilmiş cilt koruma işlevini meydana getirdiğinı, azalmış iltihaplanma, rahatlamış kızarıklık ve pürüzleri geçirdiğini keşfetti. Yüksek ve düşük sıcaklıklara maruz kaldıklarında egzama alevlenmeleri fenaleşebileceğinden, banyo suyu soğuğu önlemek için yeterince sıcak olmalıdır. Deriyi kuruyken ovmayınız; yumuşak bir havlu ile hafifçe kurulayınız

6. Soğuk, Islak Kompres

Serin ve ıslak bir kompres uygulanması egzamalı bazı kişiler için kaşıntıyı hafifletir. Ufak çocuklar için, nemlendirme ve rahat kıyafetler gece kaşıntılarından koruyabilir; Bununla beraber, egzema sızdıran kabarcıklara dönüşürse, ıslak kompres enfeksiyon riskini artırabilir ve kullanılmamalıdır.

7. Kaşıntı Kremi Uygulayın

Yoğun kaşıntı, çoğu zaman bir egzama patlamasının en mutsuz parçasıdır. Shea yağı, hindistancevizi yağı, çiğ bal ve uçucu yağları içeren, rahatlamayı sağlamak için organik bir ev yapımı egzama kremi kullanmayı deneyin.
Krem Tarifi: Shea yağı, hindistancevizi yağı, zeytin yağı, kantaron yağı, himalaya sedir ağacı yağı, cad fındığı yağı, biberiye uçucu yağı, lavanta uçucu yağı, e vitamini, buğdaytohumu yağı ve kenevir yağlarını eşit miktarda bir kaba alıp erittiğiniz bal mumu ile karıştırıp kendi naturel egzama kreminizi yapabilirsiniz.

8. Meyan Kökü Özütü

Topikal olarak kullanılan meyan kökü özütü, kaşıntıyı azaltmak için kullanılıyor. En iyi sonuç için hindistancevizi yağına veya ev yapımı kaşıntı kremlerine birkaç damla ilave edin.

9. Omega-3 Yağ Asitleri

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, balıkların 9 aylıkken ufak çocukların diyetine dahil edilmesi ve haftalık olarak balık yenilmesi durumunda egzama gelişmesi riskini önemli ölçüde azalttığını buldu. Egzamayı önlemek için Omega-3bakımından varlıklı gıdalar tüketilmelidir. Bir alevlenme esnasında bu gıdalar, bağışıklıksisteminin işlevini arttırarak iyileşmeyi hızlandırır.

11. Lavanta

Ağır kaşıntıya ek olarak, yaygın kaygı, depresyon, hayal kırıklığı ve zayıf uykuyu da beraberinde getirir. Lavanta uçucu yağı, kuru cildi iyileştirmeye yardımcı olurken bu yaygın belirtilerin azaltılmasına da yardımcı olduğu kanıtlanmıştı. 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı yada badem yağına 10 damla ilave edin ve hafifçe cilde sürün. Lavanta kokusu, çoğu zaman en kötü haldeyken uykuyu kolaylaştırmaya, stresin ve kaşıntının azaltılmasına yardımcı olabilir.

12. E Vitamini

E vitamini almak iltihaplanmayı azaltarak iyileşmeyi hızlandırabilir. Buna ek olarak, E vitamininin tropikal uygulanması, kaşıntının hafifletilmesine ve yara izine karşı önlem alınmasına yardımcı olabilir.

13.Cadı Fındığı

Alevlenme esnasında döküntü ve sızma başlamışsa, cadı fındığı uygulanmalıdır antienflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı yaraların iyileşmesine destek sağlar. Araştırma, cadı fındığı ve fosfatidilkolin içeren bir kremin hidrokortizon kadar etkili olabileceğini buldu. Alevlenme sırasında, cadı fındığını nazikçe cildinize uygulayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s